| ﺳﻪشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ الثلاثاء ۱۹ ربیع الثانی ۱۴۳۸ Tuesday 17 January 2017
ب
ب

این بار واقعا کار کار انگلیسی هاست!

گفته می شود که آنها حتی شاخه ای در حزب توده داشتند که «حزب توده بریتانیا» خوانده می شد زیرا از سوی آنها حمایت می شدند.

جوان و تاریخ- اخبار تاریخی

واقعیت این است که این جمله معروف که «کار، کار انگلیسی ها است»، اگرچه مبتنی بر یک باور طرح توطئه ای می باشد اما در عین حال می تواند بیانگر حجم دشمنی هایی باشد که انگلیسی ها در قبال ایرانی ها در پیش گرفته اند. انگلیسی ها در جهت پیشبرد سیاست های خود حتی گاهی لباس دشمنان خود را نیز به تن می کنند و به شکل آنها در می ایند. همچنان که در زمان اوج فعالیت حزب توده در ایران، ما شاهد حضور گروهی به نام حزب توده بریتانیا بودیم که در راستای منافع این کشور در ایران گام بر می داشت:

«گفته می شود که بریتانیایی‌ها نظریه ی کمونیسم را در ایران ماهرانه دستکاری کردند و در ایران و آمریکا نفوذ داشتند . معمولا اینتلیجنس سرویس عده ای از مردم را هدایت می کرد تا خودشان را طرفداران حزب توده نشان دهند؛ و به این ترتیب، در میان مردم خوف و هراسی از حزب توده به وجود بیاید. باز، گفته می شود که آنها حتی شاخه ای در حزب توده داشتند که «حزب توده بریتانیا» خوانده می شد زیرا از سوی آنها حمایت می شدند. کریستوفروودهاوس در کتاب خود به نام «اقدام مخاطره آمیز» یک نکته در تایید این مطلب آورده و نوشته که بریتانیاییها به طریقی زیرکانه خطر کمونیسم را در ایران جدی نشان دادند تا آمریکاییها را بترسانند و آنها را بر اجرای عملیاتی برضد مصدق برانگیزند. در نتیجه ، به نظر می رسد که بریتانیاییها تا اندازه ای هم در این عمل موفقیت داشتند؛ اما من نسبت به این تحلیل تردید دارم. چناکه گفتم، تحلیلگران وزارت خارجه ی آمریکا و سیا خطر کمونیسم را چندان جدی نمی گرفتنند. آنان از نفوذ بریتانیا در حزب توده به خوبی اطلاع داشتند.»1

1-مارک گازیوروسکی، تاریخ شفاهی: گفتگو با مارک گازیوروسکی، به کوشش: مرتضی رسولی پور، تهران، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، 1394، ص 24- 25 .

شناسه مطلب : 11135|
  مطالب مرتبط
کلید واژه ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *
 
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران است.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست | استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است
طراحی و تولید: داده پردازان ساینا